Historie akce

Akce vznikla v roce 1994, jako jeden z projektů produkční a modelové agentury RAKAS ART AGENCY za významné podpory hotelu FLORA v Olomouci.

V té době byla agentura pořadatelem nejen republikových módních show, autorských ­přehlídek, ale spolupořadatel krajských kol soutěže MISS ČESKÉ REPUBLIKY a jejího ­semifinále MISS MORAVIA.

Tyto zkušenosti pak zúročila i při organizování samotné soutěže MISS LÉTO. Za celou dobu jejího trvání byla akce zrušena pouze v roce 1997 z důvodů obrovských povodní, které ­zasáhly celou Moravu a ve velké míře i Olomouc a okolí. Akce byla nahrazena charitativním projektem v červenci 1997 ve městech Zlín a Olomouc na podporu postižených povodněmi.

Soutěž MISS LÉTO vlastní ochrannou známku u Úřadu průmyslového vlastnictví.

LETNÍ PÁRTY HOTELU FLORA je pořádána každoročně již 21 let poslední sobotu měsíce ­července na venkovním prostranství před hotelem Flora v Olomouci. V průběhu let se stále více ­dostala do povědomí široké veřejnosti a stala se jednou z největších letních společenských akcí na Moravě. Pravidelně se koná pod záštitou primátora Statutárního města Olomouce a ­hejtmana Krajského úřadu Olomouckého kraje. V programu, jehož hlavní částí je ­samotná soutěž MISS LÉTO, za roky trvání akce, byly hosty významné osobnosti kultury, sportu a ­politiky. ­Vystoupilo zde velké množství známých osob z řad umělců, ­moderátorů, celebrit např. ­Helena ­Růžičková, Libor Bouček, Tomáš Matonoha, Ivan Mládek, ­Vladimír Hron, Jiří ­Krampol, ­Leona ­Machálková, Jaromír Jágr, Karel Černoch, Luděk Sobota, ­Roman Skamene, Josef Alois Náhlovský, MUDr. Radim Uzel, František Ringo Čech, ­Miroslav ­Šimůnek, Honza Musil, ­Marián Labuda, Michaela Maláčová, Miro Šmajda, Václav Vydra, ­Těžkej ­Pokondr, ­skupina A-TAK, Eva Aichmajerová Decastelo, Petr Novotný, Dan ­Nekonečný, Marie ­Formáčková, ­Sámer Issa, MUDr. Jan Cimický, Heidi Janků, Patrik Hezucký, Josef Mladý, Karolína Bosáková, Vladimír Čech, Bára Nesvadbová, Petr Rychlý, Roman Vojtek, Iva Kubelková, ­Michal David, Peter Nagy, Matěj Ruppert, Bohumil Klepl, Sagvan Tofi, Petr Kolář, ­skupina ­Lunetic, Jan Saudek, Leoš Mareš, skupina Charlie Straight, Zdeněk Troška, Lucie Bílá, ­Martin Kraus, Ivo Šmoldas, Jakub Kohák, Milan Knížák, The Backwards, Antonín Panenka a další.

Samotná soutěž MISS LÉTO získala postupně prestižní a profesionální ráz a je médii označována jako nejprestižnější soutěž na Moravě a neoficiální předkolo Miss České republiky, nyní České Miss. Z jejích finálových kol vzešlo za léta konání mnoho významných modelek a manekýnek, vítězek zahraničních i domácích soutěží krásy, finalistek a ViceMiss soutěží Miss České republiky a Česká Miss a již sedm vítězek Miss - Petra Minářová, Miss ČR 1996, Kateřina Průšová, Miss ČR 2002, Jana Doleželová, Miss ČR 2004, Zuzana Jandová, Miss ČR 2008, Denisa Domanská, Česká Miss World 2011, Tereza Chlebovská, Česká Miss 2012 a v letošním roce Karolína Mališová, Česká Miss Earth 2015.

Program je rozdělen na dvě části delší přestávkou. Mimo soutěž MISS LÉTO, vystoupení účinkujících a hostů poroty je zde i prostor pro prezentaci významných reklamních partnerů.

Samotný večer je vždy ukončen ohňostrojem a společenským setkáním partnerů akce a zvaných hostů u “číše vína” a lehkého občerstvení a na slavnostním rautu.